MOTOTRBO jest w pełni cyfrową, konwencjonalną platformą sprzętową produkcji Motorola do zastosowania w radiokomunikacji ruchomej lądowej.

Jej unikatowy charakter polega na tym, że zapewnia użytkownikom profesjonalną łączność cyfrową, a jednocześnie, tym którzy dotychczas korzystali z radiotelefonów analogowych umożliwia rozbudowę floty z jednoczesnym płynnym przejściem z systemu analogowego na cyfrowy.

 

Każdy radiotelefon MOTOTRBO mieści w sobie funkcjonalność radiotelefonu konwencjonalnego analogowego oraz radiotelefonu cyfrowego a ponadto odbiornik GPS (w zależności od modelu), modem, port USB, programowalne złącza telemetryczne.

Zastosowanie w platformie Mototrbo technologii TDMA zapewnia dwa kanały transmisji głosu lub danych w jednym kanale RF - podwajając przepustowość w przypadku użycia przemiennika w cenie jednej licencji za częstotliwość. Dzięki dwuszczelinowej modulacji pojemność systemu zwiększa się dwukrotnie i staje się on bardziej efektywny niż stosowane dotychczas rozwiązanie FDMA. W miejscu dwóch przemienników pracować może jeden.

Ze względu na swój cyfrowy charakter MOTOTRBO zapewnia lepsze zasięgi użytkowe niż dotychczasowy analog, gwarantuje również poprawę jakości sygnału audio.

Ogromną elastyczność zapewnia radiotelefonom MOTOTRBO możliwość pracy w różnych trybach. W trybie analogowym bezpośrednim radiotelefon MOTOTORBO może komunikować się z dotychczasowymi radiotelefonami analogowymi.

Natomiast po przejściu w tryb cyfrowy działa w sieci cyfrowej, gdzie może bezpośrednio łączyć się z innymi radiotelefonami cyfrowymi.

Przemienniki MOTOTRBO, zapewniając obsługę dwóch szczelin czasowych na każdym kanale, umożliwiają sprawną obsługę pracy wielu radiotelefonów w ramach systemu łączności: